/Inwestycja w Łódź – czy to dobry pomysł? Potencjał łódzkiego rynku nieruchomości

Inwestycja w Łódź – czy to dobry pomysł? Potencjał łódzkiego rynku nieruchomości

Łódzki rynek nieruchomości należy do jednych z największych i najciekawszych. Oferta mieszkaniowa jest niezwykle różnorodna, a deweloperzy nie zwalniają tempa. W Łodzi nieustanie pojawiają się nowe inwestycje skierowane do różnych grup docelowych. Według raportu BIG DATA przygotowanego przez portal RynekPierwotny.pl Łódź była jedyną metropolią, w której w 2023 roku wzrosła oferta mieszkaniowa. Dlaczego Łódź jest tak atrakcyjna dla deweloperów? I co może zaoferować mieszkańcom?

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce ma się coraz lepiej

Choć, jak podaje GUS, w grudniu 2023 roku do użytku oddano mniej mieszkań niż miesiąc wcześniej, to wydawanych jest coraz więcej pozwoleń na budowę. Świadczy o tym wzrost o 6,1% w porównaniu z listopadem 2023 roku i niemal 8% w porównaniu z grudniem 2022 roku. W grudniu 2023 roku rozpoczęto budowę 14 381 mieszkań – rok do roku to wzrost o ponad 46%. To dobry sygnał. Dynamika budownictwa odpowiada na oczekiwania i potrzeby kupujących – komentuje Tomasz Stoga, Prezes PROFIT Development i członek zarządu PZFD. – Szczególnie ciekawie prezentuje się sytuacja na łódzkim rynku nieruchomości, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności pod względem inwestycyjnym. Doskonale widać do na liczbach.

Coraz więcej inwestycji deweloperskich na łódzkim rynku nieruchomości

Niegdyś nie ciesząca się najlepszą sławą, dziś uznawana za jeden z najszybciej rozwijających się i najciekawszych punktów na mapie Polski. Łódź, bo o niej mowa, to piękne, wielokulturowe miasto, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Choć jeszcze stosunkowo niedawno łódzki rynek nieruchomości nie cieszył się specjalnym zainteresowaniem deweloperów. W 2022 roku odnotowano ogromny regres w budownictwie mieszkaniowym w Łodzi i okolicach. Mimo że na początku 2023 roku sprzedaż nowych lokali wzrosła, to nowych inwestycji wciąż nie przybywało tak dużo, jak we wcześniejszych latach.

Według ekspertów portalu RynekPierwotny.pl początek 2023 roku był najsłabszy od 5 lat pod względem liczby mieszkań wprowadzonych do sprzedaży. Deweloperzy jednak szybko odpowiedzieli na rosnący popyt, co potwierdzają dane przedstawione w raporcie BIG DATA RynekPierwotny.pl. Cały rok zamknął się bowiem zgoła odmiennie. W ubiegłym roku największe poruszenie na rynku nieruchomości odnotowano w trzech metropoliach – Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej. Fenomenem była jednak Łódź. Łódzcy deweloperzy wprowadzili na rynek aż o 29% więcej mieszkań niż przed rokiem – mówi Bogdan Koczy, Dyrektor łódzkiego oddziału PROFIT Development. – Co ciekawe, Łódź była jedyną metropolią, w której oferta mieszkań wzrosła. I to aż o 27%! To potwierdza, że łódzki rynek ma naprawdę spory potencjał. To efekt toczącej się transformacji z postindustrialnego miasta w nowoczesną metropolię. – tłumaczy.

Łódź jest jednym z najciekawszych miejsc inwestycyjnych w kraju. W rankingu „Business Environment Assessment Study”, przygotowanym przez firmę Antal, Łódź – uzyskując 6,6 na 10 możliwych punktów – uplasowała się na czwartym miejscu pod względem najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie polskich miast.

Na uwagę zasługuje również fakt, że Łódź jest jedną z najlepiej ocenionych metropolii pod względem sprawności działania urzędników odpowiedzialnych za wydawanie decyzji o warunkach zabudowy oraz pozwoleń na budowę (BIG DATA, RynekPierwotny.pl). Ten aspekt również czyni miasto atrakcyjnym rynkiem dla deweloperów.

Łódź dobrym miejscem do życia

Łódź to jedna z najlepszych metropolii do życia. Od kilku lat miasto zmienia się nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale i kulturalnym, społecznym i wizerunkowym. Wiele przestrzeni publicznych przechodzi diametralną rewitalizację. W mieście powstają nowe ekskluzywne biurowce, hotele i inne miejsca, które uzupełniają wielkomiejską, secesyjną zabudowę. Łódź inwestuje w rozbudowę swojej infrastruktury komunikacyjnej. Powstają nowe drogi i obwodnice, które znacznie ułatwiają poruszanie się po mieście i redukują korki. Na uwagę zasługuje również atrakcyjne położenie Łodzi. Miasto znajduje się w samym sercu Polski. Jest doskonale skomunikowane z Warszawą, Wrocławiem, Poznaniem czy Krakowem.

Łódź nieustannie przyciąga wiele firm i korporacji, co tworzy doskonałe warunki do rozwoju zawodowego. Miasto jest coraz bardziej rozpoznawalnym centrum biznesowym nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

W Łodzi nie brakuje terenów zielonych, które dodają miastu atrakcyjności. Mieszkańcy mają do dyspozycji liczne parki, Las Łagiewnicki, czyli jeden z największych w Polsce parków leśnych, czy też kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy Arturówek. Nie można zapomnieć o atrakcjach. Najbardziej rozrywkowym punktem na mapie Łodzi bez wątpienia jest ulica Piotrkowska, przy której znajdują się liczne restauracje, puby czy kluby. To właśnie te wyjątkowe miejsca sprawiają, że łódzki rynek nieruchomości staje się nie tylko praktyczną inwestycją, ale także atrakcyjnym miejscem do życia. Współczesna architektura wkomponowuje się w otaczającą przyrodę, tworząc harmonijną przestrzeń dla lokalnej społeczności.