/Jak skutecznie i szybko wyczyścić meble ogrodowe?

Jak skutecznie i szybko wyczyścić meble ogrodowe?

Każdy właściciel domu wie dobrze, że własny ogród to prawdziwy skarb. Można się w nim zrelaksować, obserwując przyrodę, albo spędzić popołudnie na wypoczynku w gronie rodziny i przyjaciół. Jednak relaks na komfortowych meblach ogrodowych będzie doskonały tylko wtedy, jeśli uda nam się je utrzymać w czystości.

Czyszczenie mebli ogrodowych – dlaczego to tak istotne?

Dostępne obecnie na rynku meble przeznaczone na zewnątrz są na tyle wygodne i wszechstronne, że nawet w niewielkim ogrodzie łatwo za ich pomocą stworzyć komfortowe otoczenie. Aby meble ogrodowe służyły nam bez zarzutu, konieczna jest ich regularna konserwacja oraz czyszczenie. 

Meble te narażone są na nieporównanie większą liczbę destrukcyjnych czynników zewnętrznych niż wyposażenie wnętrza domu. Promienie słoneczne, wiatr, deszcz czy grad, a także grzyby i drobnoustroje obecne wokół sprawiają, że na meblach pojawiają się przebarwienia i uszkodzenia. Jak wyczyścić meble ogrodowe, by mogły służyć nam jak najdłużej?

Meble ogrodowe z tworzywa – różne metody konserwacji

W ogrodzie możemy postawić meble wykonane z dowolnego materiału. W sklepach znajdziemy zarówno proste meble z plastiku, jak i ich nowocześniejsze odpowiedniki, wykonane z technorattanu i innych tworzyw sztucznych. Meble te mają dużą przewagę nad ich drewnianymi odpowiednikami: zdecydowanie łatwiej usunąć z nich plamy, przebarwienia czy ślady błota i deszczu. Są także dobrą inwestycją, jeśli zależy nam na meblach, których nie będziemy musieli zbyt często wymieniać.

Każdy z powyższych materiałów wymaga nieco innego podejścia przy czyszczeniu. Stosunkowo najłatwiej utrzymać w czystości krzesła i stoliki z gładkiego, twardego plastiku. Wystarczy przemyć je gąbką lub ściereczką z mikrofibry, używając dla pewności naturalnego, bezzapachowego mydła, by pozostałości środków czyszczących nie zaszkodziły okolicznym roślinom. Najlepsze będzie płynne lub stałe mydło potasowe, które w dużym rozcieńczeniu używane jest w ogrodach również do zwalczania szkodników roślin.

Czyszczenie mebli ogrodowych z technorattanu stanowi na ogół większe wyzwanie. Choć meble te celowo wykonano z tworzywa sztucznego, by zapewnić im trwałość i ułatwić czyszczenie, struktura technorattanu potrafi nastręczyć nieco problemów, jeśli zależy nam na dokładnym myciu mebli. Do czyszczenia tej specyficznej plecionki możemy również użyć wody z mydłem, jeśli zależy nam tylko na usunięciu powierzchniowych zabrudzeń. Natomiast dokładniejsze czyszczenie warto przeprowadzić przy użyciu myjki ciśnieniowej – sprawdzają się tu zwłaszcza myjki Stihl takie jak w ofercie: https://gemmanarzedzia.pl/oferta/myjki-cisnieniowe-stihl/.

Drewniane meble w ogrodzie – jak sprawić, by ciągle wyglądały jak nowe?

Wśród właścicieli domów nie brakuje zwolenników drewnianych mebli do ogrodu. Te efektowne meble prezentują się szczególnie urokliwie w otoczeniu zieleni. Tradycyjne meble na werandach i tarasach bywają wykonywane z twardego drewna, w tym drewna egzotycznego, a także z odpornego na wodę i pleśń materiału, jakim jest bambus. Popularne są także ciągle meble z wikliny, rattanu albo innego giętkiego tworzywa. Te ostatnie materiały naturalne są idealne na bujane fotele czy małe stoliki kawowe wpatio.

Drewno używane do wyrobu mebli ogrodowych zabezpieczane jest odpowiednio przed wpływem wilgoci, promieniowania UV i innych warunków atmosferycznych. Mimo to oczywiście także się brudzi, a czyszczenie mebli ogrodowych wykonanych z drewna jest nieco bardziej skomplikowane, niż w przypadku tworzywa. Poniżej opisujemy szczegółowo, jak zrobić to przy pomocy profesjonalnej myjki ciśnieniowej. To niewątpliwie najszybszy sposób, ale meble drewniane zewnętrzne można też wyczyścić ręcznie.

Metoda jest podobna jak w przypadku mebli plastikowych – miękka ściereczka oraz woda z nietoksycznym mydłem potasowym. Jednak mocniejsze zabrudzenia mogą wymagać głębszej interwencji z użyciem szorstkiej szczotki, twardej ścierki lub papieru ściernego. Jeśli zeszlifujemy drewno, które było wcześniej lakierowane, należy po wyschnięciu uzupełnić lakier. Jednak nawet meble konserwowane za pomocą oleju do drewna trzeba naolejować ponownie, kiedy tylko wyschną. Zapewnimy im w ten sposób wyższą trwałość i dodatkowo zabezpieczymy przed wnikaniem zabrudzeń do wnętrza drewna.

Myjki ciśnieniowe Stihl – czyszczenie mebli ogrodowych i nie tylko!

Planując zakup myjki ciśnieniowej, często myślimy o używaniu jej na podjeździe, elewacji albo do czyszczenia samochodu. Warto jednak wiedzieć, że myjki ciśnieniowe marki Stihl z równym powodzeniem możemy stosować także przy regularnym czyszczeniu mebli zewnętrznych. To doskonała inwestycja – ten uniwersalny sprzęt sprawi, że już nigdy nie będziemy się zastanawiać, jak wyczyścić meble ogrodowe po ulewnym deszczu. 

Przy użyciu myjki ciśnieniowej Stihl można czyścić zarówno tworzywo, jak i drewno. Trzeba jednak pamiętać o zróżnicowanych właściwościach tych materiałów. Tworzywa sztuczne wykazują się niską porowatością, a główny problem z czyszczeniem mebli z nich wykonanych ma związek z samym rozmiarem mebli lub strukturą tworzywa. Na całe szczęście myjka ciśnieniowa Stihl w mgnieniu oka poradzi sobie z zabrudzeniami w zakamarkach technorattanu, a my będziemy się mogli cieszyć meblami, które wyglądają jak świeżo przywiezione ze sklepu.

Jeżeli chodzi o stosowanie myjek przy czyszczeniu drewna, to także możliwe, ale należy przestrzegać przy tym kilku prostych zasad. Po pierwsze, warto upewnić się, że myjka nie wywoła odbarwień, przeprowadzając krótki test po wewnętrznej stronie stolika, krzesła czy ławy. To istotne zwłaszcza w przypadku jasnego drewna lub mebli, które mają już kilka lat, a były niegdyś lakierowane. 

Po drugie, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości mebla od myjki. Powinna wynosić ona nie mniej niż 70 cm. Nie należy też kierować myjki przez długi czas na jeden obszar. Po czyszczeniu drewna myjką ciśnieniową Stihl warto je osuszyć, a w niektórych przypadkach także ponownie zabezpieczyć odpowiednimi środkami. Jeśli zrobimy to w słoneczny dzień, już po kilku godzinach usiądziemy z rodziną przy suchym i perfekcyjnie czystym stole ogrodowym.