/Nowoczesne domy o prostej bryle, czyli projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły

Nowoczesne domy o prostej bryle, czyli projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły

Domy w stylu nowoczesnej stodoły zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Ich cechą charakterystyczną jest prosty budynek z dachem dwuspadowym oraz dużymi przeszkleniami w strefie dziennej. Dostępne są jednak liczne wariacje, jeśli chodzi o bryłę, rozkład pomieszczeń czy styl elewacji. Dowiedz się więcej o projektach domów w stylu nowoczesnej stodoły i zainspiruj się.

Projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły – charakterystyka

Dom w stylu nowoczesnej stodoły wyróżnia prostota, minimalizm i modernistyczny styl. Cechy te przejawiają się w bryle budynku, typie elewacji, a nawet w rozkładzie pomieszczeń i wykończeniu wnętrz. Projekty te są przestronne, mają sporo otwartej przestrzeni i są przygotowane z myślą o funkcjonalności. Choć z założenia z zewnątrz budynek przypomina wiejską stodołę, to jednak bryły mogą być niezwykle zróżnicowane. Najczęściej składają się one z jednej lub dwóch kondygnacji, a także ewentualnie zagospodarowanego poddasza. Niekiedy projekty obejmują także stanowiska garażowe, taras, antresolę czy patio.

To, co jednak powtarza się przy każdym projekcie, to:

  • dwuspadowy dach bez okapu,
  • duże przeszklenia,
  • elewacja wykończona materiałami kamiennymi lub drewnianymi (bądź imitującymi je),
  • architektura minimalistyczna, industrialna,
  • rozwiązania dbające o energooszczędność budynku,
  • dużo przestrzeni otwartej (np. salon połączony z kuchnią, jadalnią i przedpokojem).

Nowoczesne domy o prostej bryle – skąd ich popularność?

Domy w stylu stodoły to budynki łączące tradycję i nowoczesność. Doskonale wpisują się w najnowsze trendy ekologiczne. Nawiązaniem do ochrony środowiska jest jednak nie tylko styl wykończenia, ale przede wszystkim projekt, który dba o energooszczędność budynku. Z założenia ma być on oszczędny zarówno na etapie budowy, jak i w trakcie eksploatacji. Oczywiście wpływa na to wiele czynników, takich jak: wielkość budynku, zastosowane materiały czy wdrożone rozwiązania technologiczne. By nowoczesne domy o prostej bryle były niskoenergetyczne, wymagają m.in. montażu energooszczędnych okien, dodatkowej izolacji i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a ponadto skutecznym posunięciem będą też pompa ciepła czy instalacja fotowoltaiczna.

Projekt domu typu nowoczesna stodoła – na co zwrócić uwagę wybierając projekt?

Projekty domów typu nowoczesna stodoła charakteryzuje oryginalny styl, który wyróżnia się na tle typowego, popularnego w Polsce stylu budownictwa. Niemniej projekty mimo wszystko cechuje zastosowanie ekonomicznych, prostych rozwiązań konstrukcyjnych, połączonych z funkcjonalną i wygodną przestrzenią do życia.

Wybór idealnego planu architektonicznego wymaga czasu i przemyśleń dotyczących własnych potrzeb i preferencji.

Podczas przeglądania projektów tego typu domów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry decydujące o funkcjonalności domu, takie jak powierzchnia użytkowa, liczba kondygnacji i pokoi czy obecność garażu oraz na parametry decydujące o możliwości stworzenia projektu na posiadanej działce. Nie bez znaczenia pozostają energooszczędność, technologia budowy czy rozwiązania dotyczące wykończenia elewacji i instalacji grzewczej.

W pierwszej kolejności warto więc zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami pod względem estetyki, wielkości, funkcjonalności, a także kosztów inwestycji, co znacząco ułatwi wybór właściwego projektu spośród zróżnicowanych propozycji nowoczesnych domów o prostej bryle.

Szukasz ciekawy projektów na dom? Sprawdź co przygotowało dla Ciebie autorskie studio architektury StudioKrajobrazy.pl!